XXI Rajd Górski Zielenią się buki

Już od 21 lat w pierwszy dzień maja odbył się Wiosenny Rajd Górski „Zielenią się buki”, którego organizatorami od lat są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ”Zagroda” w Buczkowicach”, buczkowickie Koło PTTK, Gminy Ośrodek Kultury w Buczkowicach i Miejski Ośrodek Kultury i Promocji w Szczyrku. Celem rajdu od zawsze jest popularyzowanie szlaków turystycznych wychodzących ze Szczyrku i Buczkowic na najwyższe szczyty wznoszące się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych miejscowości. Uczestnicy rajdu prowadzeni przed doświadczonych przewodników beskidzkich, zapoznawani są z historią regionu, zasadami zachowania się w górach i udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Celem nadrzędnym jest ukazanie piękna naszych najbliższych nam gór.
W tym roku pogoda, (i nie tylko), przysporzyła organizatorom wielu kłopotów, a przede wszystkim przyczyniła się do spadku frekwencji na czterech wyznaczonych trasach. Leżący w górnych partiach Skrzycznego i Klimczoka śnieg zmusił nas, (ze względów bezpieczeństwa), do spłaszczenia i skrócenia tras. Choć prognoza na dzień rajdu była raczej zachęcająca, po wielu dniach chłodu i deszczu wielu rodziców nie zdecydowało się zezwolić dzieciom na udział w rajdzie. Ta ostrożność okazała się w praktyce nieuzasadniona. Cały czas panowała piękna słoneczna pogoda, która pozwoliła ukazać nasze góry w całej wiosennej krasie, a buki w pełnej, żywej zieloności.
Drużyny rajdowe w większości, startowały ze Szczyrku, a tylko jeden punkt startowy znajdował się we wsi Meszna (z myślą o najmłodszych uczestnikach rajdu i seniorach. Meta rajdu w tym roku została wyznaczona w Buczkowicach przy budynku Sokolni. Na powracające z tras drużyny czekała kiełbasa z rożna, ciepłe napoje, bangi, kapela regionalna ze Szczyrku „Mały Ondraszek” oraz ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR z pokazami ratownictwa. Dużą atrakcją imprezy kończącej rajd okazała się bezpłatna loteria fantowa, w której szczęśliwiec mógł stać się właścicielem książki „Mieszkańcy Buczkowic w

Karnet do książki

Legionach Polskich w latach 1914-1918” – książki wydanej przez Towarzystwo „Zagroda”, którą dopełniało ono w roku 2018 obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Rozlosowanych zostało siedemdziesiąt książek. W jednym przypadku naruszyliśmy regulamin loterii pozwalając niezwykle sympatycznemu chłopcu na czterokrotne losowanie, bo wszystkie wcześniejsze trzy okazały się kończyć odczytaniem werdyktu „Życzymy miłego dnia”, a on chciał mieć książkę. Udało się za czwartym razem, a radość w jego oczach pozwoliła się nam rozgrzeszyć. Inny uczestnik również zabiegający o wygraną, ale nieszczęśliwie, chciał zamienić na książkę kupon na kiełbasę. Ofiara godna pochwały. Każdy, kto książkę wylosował, miał możliwość uzyskania autografu autora.
Nagrodziliśmy drużyny najliczniej reprezentujące swoje szkoły. W tej dziedzinie bezkonkurencyjne okazały się Rybarzowice, które zgarnęły również wszystkie nagrody za zaprezentowane starannie wykonane proporczyki rajdowe, nawiązujące do tradycji zbójnickiej. Drużyny z Rybarzowic nosiły również oryginalne nazwy związane z historią pasterstwa i zbójnictwa beskidzkiego. Za swoją nazwę nagrodzona została też drużyna najmłodszych, (i najmniejszych wzrostem), rajdowiczów ze szkoły Podstawowej w Kalnej.
Trasy naszego rajdu przemierzyli także goście przebywający w Beskidach na wypoczynku. Dwie rodziny z Warszawy zostały laureatami nagród przeznaczonych dla uczestników rajdu pochodzących z najbardziej oddalonego od Buczkowic miejsca, a na dodatek, jedna z tych rodzin odebrała nagrody dla najmłodszych turystów. Piotruś miał 4 lata, a jego siostra zaledwie kilka miesięcy.
Nie obyło się też bez wiwatów na część Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Zagroda” i Koła PTTK , które w roku 2019 obchodzą trzydziestą rocznicę swego istnienia.
Rajd, choć zgromadził tylko blisko 256 osób, uznany został za bardzo udany. To kolejny rajd, w czasie którego nie wydarzyło się nic, co można nazwać nieszczęśliwym wypadkiem. A o tym wszystkim informuje Komandor Rajdu

3 maja 2019