Dzień Niepodległości w Buczkowicach

11  listopada 2015 r. -kolejną, 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w Buczkowicach wedle ukształtowanego przed laty porządku. Jak zwykle w ostatnich latach uroczystość rozpoczęła się od Mszy w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego. Odprawił ją ks. Marek Bandura, proboszcz parafii. Wedle ustalonego obyczaju uczestniczyły w niej poczty sztandarowe straży pożarnej, zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Mikołaja Kopernika w Buczkowicach. Była zwarta grupa strażaków, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, młodzież szkolna i grupa mieszkańców z przedstawicielami władz gminnych. Msza, tym razem została zarządzona na godzinę 11.00, a nie na 15.00, jak w inne lata. Świeccy organizatorzy ceremonii musieli (?) się dostosować do możliwości czasowych celebransa.
Po Mszy, z orkiestrą uczestnicy uroczystości udali się ku pomnikom ofiar wojny, które jako nasze lokalne Miejsce Pamięci Narodowej jest tradycyjnie miejscem wspomnienia ważnych historycznych wydarzeń. Tym razem był to Dzień Niepodległości. Po przebrzmieniu  melodii Hymnu Państwowego u stóp pomnika poległych i zamordowanych przez Niemców i NKWD Polaków złożone zostały wieńce i znicze. Przy dźwięku syreny minutą milczenia uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski. Druga część uroczystości odbyła się w Sali widowiskowej w gmachu „Sokolni”. Chór z Zespołu szkół w Rybarzowicach zaprezentował pieśni legionowe, a grupy teatralna, taneczna i śpiewacza z Gminnego Ośrodka Kultury przedstawiły widowisko o treściach pełnych symboliki patriotycznej. Wart odnotowania jest mini recital na harmonię w wykonaniu utalentowanej instrumentalistki z Rybarzowic, która publiczność nagrodziła  burzliwymi oklaskami. Ta część uroczystości rocznicowych miała bardzo liczną i żywo reagującą grupę widzów.

Przemarsz ku pomn ikomPodniesienie flagi państwowejPoległym kwiaty od ZagrodyDelegacja Zagrody Bernadeta.Kruczek Jedyk, Jerzy Foltyn iak, Józef Stec