1. Maja 2014 r. XVI Wiosenny Rajd Górski „Zielenią się buki”

To już szesnasty raz na szlaki w Beskidzie Śląskim wychodzą drużyny rajdowe, by podziwiać budzącą się w górach wiosnę, by poznawać historię naszego regionu, przyswajać zasady zachowania się w górach i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Organizatorzy – Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Zagroda”, Koło PTTK, Gminy Ośrodek Kultury z Buczkowic oraz Miejski Ośrodek Kultury i Promocji ze Szczyrku – wskazali na Szczyrk jako miejsce startu podstawowej grupy rajdowej oraz metę rajdu. Ponieważ rajd ma charakter zlotu gwiaździstego, wyznaczone zostały cztery trasy prowadzące na szczyt Skrzycznego – najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego.
Trasa nr 1: Buczkowice – Skrzyczne – Szczyrk
Trasa Nr 2: Godziszka Skrzyczne -Szczyrk
Trasa Nr 3: Szczyrk Centrum – Skrzyczne – Szczyrk
Trasa Nr 4: Godziszka -Przełęcz Siodło  -Szczyrk
Trasa Nr 4 przeznaczona była dla najmłodszych uczestników. Była więc dostosowana do ich możliwości.
Funkcję komandora rajdu, tradycyjnie już, spełniał Józef Stec z Towarzystwa S.K. „Zagroda”.
Do uczestnictwa w rajdzie zostało zgłoszonych 267 osób (w tym 23 opiekunów drużyn młodzieżowych – szkolnych. Rajd ma formułę otwartą, która pozwala każdemu indywidualnemu turyście zgłosić się w biurze rajdu i wyjść na trasę. Tych „wolnych strzelców” było również ok. 35. Razem więc rajd zgromadził ponad 300 uczestników. Udział w imprezie był bezpłatny. Organizatorzy zapewnili profesjonalną obsługę przewodnicką, złożoną z doświadczonych przewodników beskidzkich. Zapewniony została również bezpłatny przewóz grup rajdowych. Metę rajdu wyznaczono na placu przy estradzie w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu skoczni narciarskich „Skalite”, gdzie przygotowany został biwakowy posiłek i napoje. Tu też odbył się quiz wiedzy z dziedzin wcześniej wskazanych, którego zwyciężczynią została przedstawicielka drużyny z Kalnej. Przyznane zostały również cztery równorzędne nagrody w postaci urokliwych rzeźb regionalnych, dłuta znakomitego rzeźbiarza – regionalisty, Józefa Więzika, szczyrkowianina urodzony w Buczkowicach.
Było jak zwykle gwarno, barwnie i wesoło. Sprzyjała temu piękna pogoda i okryte rozwijającymi liśćmi buki, których uroda jest niepowtarzalna. W tej scenerii łatwiej było czuć klimat zbójnickiej przyśpiewki:
Pódźcie chłopcy bucki zbijać,
bło ni momy za co pijać,
Hej, bło sie nom zacyno
bucyna łozwijać
Trzeba jeszcze dodać, że wśród tych zbijających bucki najmłodsza uczestniczka liczyła sobie 1,5 roku. Kolejne dwie młodziutkie zawodniczki przybrały dla swej drużyny rodzinnej egzotyczną nazwę „Pantery”. Dzielne maluchy zostały nagrodzone, podobnie, jak najstarszy uczestnik rajdu – p. Gluza. Organizatorzy ufundowali również nagrodę dla szkoły, której reprezentacja była najliczniejsza w stosunku do ilości uczniów pobierających w niej naukę. Laureatką tej nagrody została szkoła w Kalnej.

Wymarsz ze Szczyrku na trasęna szczyt Skrzycznego

Uczestnicy Rajdu na pl. Jakuba w Szczyrku

Przewodnik Krzysztof prowadzi grupy z Buczkowic

Buczkowienia u podnóża Skalitego